Trénuje u nás reprezentantka v lyžovaní Tatiana Horváthová!

V našom stredisku trénuje aj mladá nádejná reprezentantka Tatiana Horváthová (17 rokov) zo SKI DEVILS Spišská Nová Ves. V januári tohto roku Tatiana súťažila na XII. zimnom európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) vo Vorarlbersku a Lichtenštajnsku. Slovensko môže byť hrdé na jej výsledok. Umiestnila sa v obrovskom slalome na krásnom 27. mieste z 82 účastníčok. Tešíme sa z jej úspechov a veríme, že je to len začiatok jej sľubnej vrcholovej kariéry.

Po tréningu u nás sme si ju zavolali na slovíčko, aby sme Vám ju bližšie predstavili.

Tatiana Horváthová, na pravo jej otec Horváth

Tatiana Horváthová, na pravo jej otec Štefan Horváth (archív SCM)

Tatiana, ako sa ti u nás lyžuje? Aké disciplíny trénuješ?

Lyžuje sa mi u vás super. Som rada, že mi umožňujete trénovať. Nemenila by som to tu. Sú tu zlatí ľudia a je tu krásne. Volám sem aj kamarátov, nech si idu tiež zajazdiť Super G. Na Slovensku nie je veľa takých zjazdoviek, ktoré by dĺžkou a šírkou vyhovovali disciplínam ako je Obrovský slalom, Super G či Zjazd. Okrem Mraznice asi jedine len v Jasnej. Sústreďujem sa na disciplíny, v ktorých súťažia napríklad Zuzulová, či Žamplovci. Budúci týždeň idem na preteky v Poľsku a neskôr na ďalšie vo Francúzsku.

Tanya na pretekoch (archív TH)

Tanya na pretekoch (archív TH)

Od kedy sa venuješ lyžovaniu?

Prvý krát som stála na lyžiach asi trojročná. Od malička ma k tomu viedol môj ocko, Štefan Horváth, ktorý je zároveň aj mojím trénerom a servisákom.

Pamätáš si na svoj prvý pretek?

Matne si pamätám, že som mala asi 5 rokov, ocko ma navádzal, bolo to na Mlynkách a asi som dostala aj nejakú medailu, možno len za účasť, hehe.

Tanya na stupňoch víťazov vľavo (archív TH)

Aké máš ciele?

Samozrejme sa chcem zúčastniť olympiády. Zatiaľ súťažím na rôznych medzinárodných pretekoch na Slovensku, v Česku, Poľsku, Rakúsku či Talianku, kde získavam body. Ak ich budem mať dostatok, budem sa môcť zúčastniť Európskeho pohára, neskôr aj Svetového.

Máš lyžiarske vzory?

Samozrejme mám, mojím vzorom je napríklad Američanka Linsey Vonn či Tina Maze.

na tréningu u nás v Mraznici

na tréningu u nás v Mraznici (BK)

Ako vyzerá Tvoj bežný deň?

Ráno od 7. do 9. mám tréning, potom idem do školy na 3. -4. hodinu. O 14. prídem domov, učím sa a potom mám druhý tréning zameraný na silu a na rýchlosť (behanie, posilňovňa). Na priateľov mám čas len hodinku-dve večer. V lete mám trošku viac voľného času.

Čo robia lyžiari v lete?

Súťažná sezóna skončí v apríli. V máji chodíme raz do mesiaca na sústredenie do Talianska či Rakúska. V lete máme prípravu (hrubá sila, posilňovňa, behanie, plávanie, korčuľovanie, bicyklovanie).

Tanya s otcom

Tanya s otcom (archív TH)

Študuješ na Gymnáziu Školská v Spišskej Novej Vsi. Aké sú Tvoje obľúbené predmety? Čo plánuješ po maturite?

Na základnú školu som chodila na športovú na Lipovej v Spišskej Novej Vsi. Som veľmi rada, že mi gymnázium umožňuje popri štúdiu aj trénovať a súťažiť. Najradšej mám dejepis a matematiku. Naopak fyzika a chémia nie je mojou šálkou kávy. Chcela by som ísť študovať medzinárodné vzťahy do Banskej Bystrice na Univerzitu Mateja Bela. Ale mrzí ma, že na Slovensku vysoké školy nepodporujú športovcov, preto zvažujem štúdium v americkom Colorade.

Štúdium v zahraničí, ale aj štúdium medzinárodných vzťahov si vyžaduje znalosť cudzích jazykov. Aké jazyky ovládaš?

Ovládam angličtinu a španielčinu. Myslím, že v angličtine mám veľmi dobrú úroveň. Mam rada tento jazyk a venujem sa mu. Najmä preto, že všade na pretekoch sa hovorí anglicky, ale aj preto, že mesiac a pol som bola za rodinou v Amerike. Oni tam šli vďaka športu, teta je atlétka, vicemajsterka v 10boji a ujo hokejista za Pittsburgh. Volajú ma, aby som tiež prišla do USA na stálo.

Aká je tvoja obľúbená hudba?

Mám rada skoro všetky žánre. Najradšej však rockovú hudbu, Joan Jett, Black hearts, Guns N’ Roses. K tomuto žánru ma priviedla mamka, ona tiež obľubuje rock. Po nej som zdedila vzťah k umeniu. Mamka je totiž folklórna tanečnica (Čačinári).

Aké je tvoje obľúbené jedlo?

Jednoznačne lasagne! Viem ich aj pripraviť, naučil ma to ujo.

Snowborduješ?

Snowboard mám veľmi rada, viem snowboardovať, ale nemám kedy vo svojom voľnom čase.

Tanya preteká (archív TH)

Tanya preteká (archív TH)

Lyžovanie je finančne náročný šport, kto Ťa podporuje?

Momentálne sme oficiálne v klube SKI Devils len dvaja členovia, ja s ockom. Keď vznikol (2005), lyžovalo 10 detí. bolo to super. Viacerí skončili kvôli škole, alebo prešli do iného klubu. Ale myslím, že určite aj pre finančnú náročnosť. Každý pretek stojí veľa peňazí, platíme si štartovné, cestovné, ubytovanie, skipasy. Spočítali sme si tieto náklady a vyšlo nám 30 000 eur ročne. Jednoznačne potrebujem sponzorov. Lyžujem len vďaka finančnej podpore rodičov.

Ďakujeme za interview, prajeme Ti veľa úspechov, nech zdravíčko poslúcha a zranenia sa Ti vyhýbajú.

Advertisement
This entry was posted in Osobnosti v Mraznici and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s