Študenti z celej Európy na víkend v Mraznici

Celý víkend 20.-22.3.2015  sme hostili 27 zahraničných študentov z Grécka, Cypru, Talianska, Španielska, Francúzska, Anglicka a Turecka, ktorí prišli na štúdijný pobyt do Košíc. Nezisková študentská organizácia Erasmus Student Network Košice zorganizovala pre nich “Integration weekend”, počas ktorého sa navzájom spoznávali. V našom stredisku prežili víkend plný zábavy a zážitkov.

V piatok prišli až večer a tak sa rovno ubytovali a navečerali. Potom ich čakal vlastný program “EuroDinner”. Študenti prezentovali svoju krajinu predstavením seba a ochutnávkou typických jedál a nápojov. Najviac ochutnávok malo samozrejme Slovensko, ale to bolo výhodou domácej krajiny. Slováci začali ochutnávky Welcome drinkom pre všetkých. Španieli pripravili chutnú omeletu so zemiakmi, Turci zaujímavé vyprážané “šišky”. Taliani ukuchtili rôzne druhy cestovín. Gréci pripravili pravé zaziky (jogurtovú omáčku) a pre nich typický zeleninový šalát. Cyperčanka priniesla čosi ako vyprážané “pirohy” s mäsom. Angličanka pripravila klasicky čierny čaj s mliekom a sušienky. Francúzi priniesli typické tenké palacinky a podávali ich len posypané cukrom. Bolo to veľmi príjemné a zábavné. Všetci sme si pochutnali.

Slovensko otvorilo večer predstavením svojej krajiny a popisom ochutnávok na stole (BK)

welcomedrink

na privítanie “welcomedrink” (archív ESN KE)

slovakteam

Slovenský organizačný tím (archív ESN Košice)

Večer pokračoval horúcim kúpeľom pod holým nebom, ktorého sa spočiatku väčšina obávala, no nakoniec si ho všetci užili. Po kúpeli hrali stolný futbal, či biliard a tancovali až do skorej rannej hodiny.

všetci si užívali relaxáciu pod holým nebom v našej kadi s horúcou vodou (archív ESN Košice)

V sobotu ráno sa naraňajkovali a čakali kým privedieme koníkov. Náš sused pán Grec chová okrem dvoch kobyliek aj pštrosov, kozy a ďalšie zvery. Väčšina so zahraničných študentov študuje veterinárne lekárstvo, takže sa tešili aj z našich dvoch feniek Shaggy a Roxy. Kobylky menom Sunny a Britania zabavili už len kombináciou ich mien (Slnečná Británia). Veď uznajte, že Británia je skôr upršanou krajinou než slnečnou 😉 Pobavila sa na tom aj študentka z Británie.  Všetci sme si zajazdili na kobylkách. Pre väčšinu to bola prvá jazda na koni v živote.

študenti si zajazdili na kobylkách (BK)

Turci prvý krát na koňoch (archív ESN KE)

Keďže sa už bohužiaľ nedalo lyžovať, všetci sa potešili samotnému snehu na zjazdovke, na ktorom sa aspoň posánkovali. Keďže študenti pochádzajú zväčša z južných krajín, bol to pre nich ozajstný zážitok. Mali ste vidieť tú detská radosť a smiech!

ESN

Sánky boli na roztrhanie…neskôr sa sánkovalo na čom sa len dalo, boby, klzák, igelitové vrecia…všetci bolí zamočení. ale šťastní! (koláž BK)

Veselo na snehu (Eva Polačková)

Po obede sme sa vybrali na turistiku za pekným výhľadom od Tatier až k Spišskému hradu ktorý sa dá vidieť z dedinky Závadka. Mali sme krásne slnečné počasie, bola to príjemná nenáročná túra, ale obzor zakrýval akýsi opar, takže sme Tatry nevideli, ale videli sme Spišskú Novú Ves a Spišský hrad.

prvá skupinová turistická (BK)

slnečno a po snehu (BK)

Keď sme došli do dediny Závadka, všetci boli smädní a hladní. Aj keď už bol obchod zatvorený, po telefonáte nám prišla otvoriť milá vedúca. Nakúpili sme si zaslúženú odmenu a to v obchode s obsluhou akoby v socialistickom štýle. V obchode sme stretli mladíka hovoriaceho po grécky a anglicky, ktorý nás milo odprevadil na vyhliadku.

c

zaplnili sme obchod na Závadke (BK)

skupinová fotografia na vytúženej ale veternej vyhliadke (BK)

Naspäť sme sa vracali za krásneho západu slnka. Na fotografii môžete vidieť vrchol našej zjazdovky.

západ slnka zo Závadky (BK)

Cestou späť nás ťahal hlad. Po večeri si dali sprchu a krátky oddych, pretože ich čakal program – Beer Cantus. Hra pri ktorej sa spievali známe pesničky, každá krajina zaspievala nejakú tu svoju a pilo sa za odmenu, či za trest pri porušení pravidiel hry.

Beer cantus zábava u nás v “Čajovni”, študenti spievali svetoznáme pesničky zo spevníkov a pivo pili z lavórov (archív ESN KE)

Víkendovka v Mraznici sa tým ešte nekončila! V nedeľu dopoludnia sa študenti prešli baníckou osadou Roztoky navštíviť štôlňu Ľudmila.

partia pred Klopačkou v baníckej osade Roztoky (BK)

študenti pred štôlňou Ľudmila (BK)

stolna

V štôlni boli na obdiv kvaple, netopiere i absolútna tma! (BK)

Zahraniční študenti odchádzali plný zážitkov, unavení z celého víkendového programu a očarení krásou slovenského kraja. Po odchode mali namierené navštíviť centrum Spišskej Novej Vsi, Levoče i Spišský hrad.

Erasmáci na odchode (BK)

Vďaka patrí ESN Košice, že k nám priviedla kus zahraničia. Sme radi, že sa im u nás páčilo aj bez lyžovačky a tešíme sa na ich ďalšie návštevy!

A  na záver ešte hymna víkendovky 😀 obľúbený song erasmákov…

Advertisement
This entry was posted in extra and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s