História Mraznice

takúto fotografiu z vleku máme u nás v jedálni (autor neznámy)

Stredisko Mraznica sa nachádza v dolinke potoka Ráztoka, ktorý sa vlieva do Železného potoka, ktorý patrí do povodia Hornád. Dolinka sa rozprestiera medzi Prostredným vrchom (808 m.n.m), vrchom Kostolná (1014 m.n.m), Mráznica a Javorinka, ktoré patria do Spišsko-gemerského rudohoria. Práve na severovýchodnom svahu Mraznice sa nachádza lyžiarska zjazdovka. Hory sú porastené zväčša ihličnatými stromami (smreky, jedle). Územie sa rozprestiera v katastri obce Hnilčík, ktorá vznikla z baníckych osád, ktoré tu prosperovali vďaka početným ložiskám a ťažbe medenej (chalkopyrit, tetraedrit a železnej rudy (siderit).

kreslená mapa Mraznice z roku 1987

kreslená nástenná mapa Mraznice z roku 1987 (nakreslené sú 4 vleky a viac než 5 zjazdoviek), neznámy autor

Baníctvo tu zažívalo bohatú éru, avšak my sa sústredíme na kratšiu históriu rekreačného strediska Mraznica. Všetko to začalo v polovici 20. storočia založením Telovýchovnej jednoty Baník Hnilčík (zakladatelia: Stanislav Fabian, Ervín Ogurčák, Ján Wagner, Milan Olejár, Karol Labuda, neskôr sa pridali Jan Jurčák, Ondrej, František a Vladimír Fabian).

pôvodná biela budova Ubytovne Mraznica a penziónu Klopačka

Títo športuchtiví mladí ľudia založili hokejové mužstvo a tiež postavili hokejové ihrisko s osvetlením (pod Gezwangom pri slobodárni). Zároveň založili aj lyžiarsky oddiel, keďže pravidelne organizovali preteky v obci (v rokoch 1949-53).
Zjazdové lyžovanie sa rozvíjalo na svahoch kopca Mráznica aa bežecké trate sa vybudovali od Furmanca na Grajnár. Od roku 1956 sa namiesto hokejového začalo budovať futbalové ihrisko. V roku 1959 na svahu Mráznice vznikol lyžiarsky vlek (pričom šikovne použili vyradený banský vrátok zo zrušenej zvážnej na Šafárke). V roku 1967 už dokončili rozširovanie hokejového ihriska na futbalové (rozmerov 90 x 45 m) a vystavali šatne.

pohľadnica1

všimnite si svah a akým štýlom sa pristupovalo k vleku, v tom mieste vtedy tiekol potok, preto sa nedalo pristupovať k nemu rovno…

Pokračovalo sa v budovaní lyžiarskeho areálu (vlek, strojovňa atď). V roku 1978 začala výstavba turistickej ubytovne TJ Baník Hnilčík. V roku 1979 ukončili montáž technologického zariadenia lyžiarského vleku typu H-130 TATRAPOMA (zábeh sa odohral v období 30.1.1979-9.2.1979). Do roku 1980 sa investovalo do dostavby ubytovne 1,998 mil. Sk a začala sa výstavba stravovacieho zariadenia. Potrebu koncepčného riešenia pokryla v roku 1980 vypracovaná “Urbanistická štúdia pre športovo-rekreačnú oblasť Hnilčík-Grajnár-Pálenica” (vypracoval ju Športprojekt Žilina). Aj v roku 1981 pokračovala investičná výstavba: budovalo sa stravovacie a sociálno-hygienické zariadenie ubytovne. Vystavala sa lyžiarska trať Mráznica III. V tom istom roku sa uskutočnil výber stavenicka pre budovu “Čajovne”.

Jančura M., 2008

V roku 1982 prebiehala kolaudácia turistickej ubytovne Mráznica a tak novotou voňajúce zariadenia mohli v roku 1983 privítať na svahoch účastníkov Majstrovstiev Slovenska dorastencov v zjazdových disciplínach a potom aj Majstrovstiev Slovenska vysokoškolákov v zjazdovom lyžovaní. Tento úspech zabezpečil hnilčíckému lyžiarskemu centru dobré meno a tunajšie svahy sa stali obľúbeným miestom zimných športov v 80. a 90. rokoch 20. storočia pre návštevníkov zo Spiša ale aj z iných častí Slovenska a zo zahraničia (najmä z Maďarska).

aj takto to kedysi u nás vyzeralo (propagačný materiál pre Madarsko)

aj takto to kedysi u nás vyzeralo (výsek z propagačného materiálu pre Madarsko)

Priaznivý trend zastavilo neskoršie zaostávanie strediska v technickej vybavenosti, keď TJ Baník nemala dostatok finančných prostriedkov na investovanie do modernizácie vlekov a vybudovanie zariadení na výrobu umelého snehu. Problém sa riešil predajom strediska investorovi, ktorý zrekonštruoval celý areál a až do súčastnosti prevádzkuje stredisko.

ZDROJ: Jančura M., 2008: Hnilčík – Sprievodca miestopisom a ľudskými osudmi. OZ Hnilčík pre prítomnosť, pre budúcnosť, 176 s. ISBN:978-80-970224-6-4

Prikladáme fotografie strediska pred a počas rekonštrukcie. (Archív rodiny Ptáčkovcov)

zarastená zjazdovka

zarastená zjazdovka

pohľad na Čajovňu zo svahu

002

001 – kópia 001

rekonštrukcia (zatepľovanie a obkladanie drevom) ubytovne Mraznica

006 008

Ak vlastníte vo vašom archíve ďalšie fotografie z Mraznice a chceli by ste sa pochváliť, pošlite nám ich na adresu scm3@scm.sk. Napíšte nám tiež, ak viete nejaké zaujímavé informácie o minulosti Mraznice. Vopred vrelá vďaka.

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s